Erilaista kuin muilla!

Myymälä avoinna
ma – pe  10 – 18
la  10 – 16

Furniture & Lifestyle

Furniture & Lifestyle

Ruokapöytä kalanruoto-pinnijalat

1.170,00 

Upea tiikkinen kalanruotokuvioinen pöytälevy sopii hyvin yhteen myös kevyempien pinnijalkojen kanssa

Varastossa

Tuotenumero: fishbonepin180 Tuoteryhmä: , , ,

Tuotteen kuvaus

Väri: luonnonvärinen vaaleahko puu, mustat jalat
Materiaali: kierrätystiikki
Koko: 180x90x76

Kaunis kalanruotokuvio on nyt yhdistetty kevyen oloisiin metallisiiin pinnijalkoihin.

Tämä kaunis kierrätystiikkipöytä kestää äidiltä tyttärelle. Aivan upea ekologinen tiikki on kulutusta kestävä ja sen sävyä voi tuunata esim pigmenttiä sisältävillä vahoilla.

Kierrätystiikki on erittäin kova puu ja myös öljyinen eli se jo itsessään ei ime helposti mitään mutta suosittelemme ruokapöytien käyttöönotossa vahaamista. Se tekee pintaa lisäsuojan ja sen jälkeen puu ei ime itseensä niitä tahroja mitä juuri ruokaillessa voi syntyä. Väritön vaha (esim osmocolor kirkas vaha) on hyvä suoja ja sitä ei tarvitse laittaa kuin aivan vähän eli esim hyvälaatuisella siveltimellä ja toisessa kädessä voi olla puuvillarätti millä vielä pyyhkäisee ylimääräiset vahat pois jos lipsahtaa. Tässä kannattaa pitää mielessä että mitä enemmän käytät vahaa sitä enemmän puun väri tummuun eli aivan pieni ohut kerros riittää jos et halua tummentaa väriä.

Kierrätystiikki on peräisin vanhoista taloista ja puu on valikoitunut rakennusmateriaaliksi sen kestävyyden ansiosta. Eli tiikki kestää vesisateet, erittäin korkean kosteuden ja myös tuholaiset. Kun elintaso Indonesiassa kasvaa niin tiikkitalot korvataan tiilitaloilla ja onneksi kallisarvoinen puumateriaali kerätään talteen. Se puhdistetaan ja myydään sitten huonekalujen valmistajille.

Indonesia on yksi maailman ensimmäisistä maista joka ratifioi kansainvälisen metsiensuojelusertifikaatti Flegtin. Eli puun viejä hakee jokaiselle kauppaerälle flegt luvan ennen kun se saa poistua maasta. Tämä on erittäin hieno asia ja takaa että puu on ekologista ja sitä mitä sanotaan.

Puu on elävä materiaali ja vaikka se kuivataan uunissa niin pientä elämistä varsinkin talviaikaan voi esiintyä.
Kalanruotokuviossa pienet palojen väliset raot ovat osa tämän pöytämallin luonnetta, ne eivät yleensä kuitenkaan ole 1-2 mm suurempia ja kesällä kun ilman kosteus on korkeampi voi voivat mennä takaisin umpeen.

Käymme myös itse paikan päällä vuosittain ja takaamme tällä laadun ja jatkuvan kehityksen. Olemme ylpeitä tiikkituotteistamme.
Kalanruotokuviossa on ”miljoona” palaa puuta eli niiden väliin voi syntyä pieniä rakoja kun kyseessä on elävä materiaali. Eli ne kuuluu tämän tuotteen luonteeseen mutta ovat yleensä vain 1-2 mm ja menevät usein kesän kosteammassa ilmassa kiinni.

Lisätiedot

Lisätiedot

Valmistaja

Herman